Sıkça Sorulan Sorular
Videoyu İzle
Aday Öğrenciler > Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Burslar ve özel indirimler hakkında bilgi verir misiniz?
Hangi şartlarda burslar kesiliyor?
ÖSYM bursları ile özel indirimler birbirine ekleniyor mu?
KKTC'de hayat pahalı mı?
Diplomanızın YÖK'ten denkliği var mı?
Adaya ulaşım kolay mı? Ulaşım pahalı mı?
Okurken çalışabilir miyim?
Üniversitenizde çalışma imkanı var mı?
Burslar nerelerde geçerlidir?
Bölüm değişikliği veya başka üniversitelere yatay geçiş yapabilir miyim?
Türkçe bölümlerde İngilizce Hazırlık okuma zorunluluğu var mı?
Burs ve özel indirimler hakkında bilgi için lütfen web sayfamızdan Burslar bölümünü ziyaret ediniz.
Tüm ÖSYM bursları yedi yıl boyunca akademik başarıya bakılmaksızın kesilmemektedir. Kayıttan mezuniyete kadar kesintisiz devam etmektedir.
ÖSYM bursları ile Özel İndirimler birbirine eklenmez, öğrencinin kazandığı en yüksek burs indirim oranı uygulanır.
Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Lefkoşa'da hayat, Türkiye'deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle, öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye'deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Girne'deki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır.
Diplomamız, YÖK tarafından tanınan bir diplomadır.
Adaya ulaşım genelde havayolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan Uluslararası Havalimanı'na Türkiye'den sefer yapan 5-6 havayolu şirketi bulunmaktadır. Doğrudan seferler yaklaşık olarak 10 büyük şehirden gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan seferler ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler, sezon, rezervasyon süresi ve kişinin öğrenci olup olmadığına göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzere birçok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden denizyolu ile de ulaşım sağlanabilir.
KKTC Çalışma Kanunu'na göre, öğrencilere yarı zamanlı (part time) olarak haftada 20 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Öğrenciler bunun için ilk olarak üniversiteye kaydolacak ve bir öğrenci belgesi alacaktır. Daha sonra öğrenci vizesinin yanı sıra öğrencinin bir part time çalışma vizesi alması gerekecek; part time çalışma vizesi işveren yardımı ile yapılacaktır. İşveren ve Çalışma İzni Ofisi arasında öğrenci lehine bir anlaşma imzalanacaktır.
Üniversitemizde öğrenciye ''work team'' diye adlandırdığımız bir burs verilmektedir. Çalışma bursu da dediğimiz bu bursun karşılığında belirli sayıdaki öğrencilerimiz, derslerini aksatmayacak şekilde üniversitenin ilgili biriminde görevlendirilirler.
ÖSYM bursu alan ve/veya meslek indirimi alan öğrencilerimizin indirim veya bursları sadece eğitim harçlarını kapsamaktadır. Ulaşım, konaklama, yemek vb. harcamalar öğrencilerimiz tarafından karşılanmaktadır.
Üniversitemiz direk YÖK'e bağlı bir yükseköğretim kurumu olduğu için, YÖK kuralları çerçevesinde öğrenciler bölüm değişikliği ve yatay geçiş işlemlerini yapabilmektedir.
YÖK kuralları gereğince eğitim dili Türkçe olan programlarda İngilizce Hazırlık Eğitimi yoktur.


İletişim Formu